استقرار برنامه‌های وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای راه اندازی و ایجاد سایت‌ها و وبلاگ‌ها است. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ‌نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می‌داد و سپس به صورت یک سامانه مدیریت محتوا یا نرم‌افزار متن باز برای مدیریت محتوای سایت‌ها معرفی شد. وردپرس با زبان برنامه‌نویسی پی اچ پی نوشته شده و توسط MySQL پشتیبانی می‌شود.

برنامه‌هایی که با WordPress ساخته می‌شوند، به راحتی می‌توانند روی لیارا مستقر شوند.

با استفاده از قابلیت «برنامه‌های آماده‌ی لیارا»، نیازی نیست که مراحل زیر را برای یک برنامه‌ی وردپرسی تازه طی کنید. می‌توانید از بخش ایجاد برنامه، وارد بخش برنامه‌های آماده شوید و با یک کلیک وردپرس را تهیه و نصب کنید.

شروع عملیات استقرار

در ابتدا مطمئن شوید که@liara/cliرا روی کامپیوترتان نصب کرده‌اید. اطلاعات بیشتر
و حالا کافیست که وارد پوشه‌ای که وردپرس در آن قرار دارد شوید و دستور زیر را وارد کنید:

liara deploy

لیارا به صورت خودکار، تشخیص خواهد داد که برنامه‌ی شما را باید به عنوان یک برنامه‌ی وردپرسی اجرا کند و عملیات استقرار را آغاز خواهد کرد. اما اگر مشکلی در تشخیص وجود داشت، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

liara deploy --platform=wordpress

تنظیمات وردپرس

وردپرس نیاز به یک دیتابیس MySQL دارد تا نوشته‌های شما را در آن ذخیره کند. از بخش دیتابیس‌های لیارا، یک دیتابیس MySQL تهیه کنید. با کلیک بر روی دیتابیس ساخته شده، می‌توانید جزئیات آن را مشاهده کنید.

و حالا، از طریق بخش برنامه‌ها، روی برنامه‌ی‌تان کلیک کرده و در پنل تنظیمات، موارد زیر را وارد کنید:

WORDPRESS_DB_HOST=s1.liara.ir:__PORT__
WORDPRESS_DB_USER=root
WORDPRESS_DB_PASSWORD=__SECRET__

توجه داشته باشید که باید به جای،__PORT__پورت دیتابیسی که ساختید را وارد کنید. و همین‌طور به جای__SECRET__باید رمز عبور دیتابیسی که ساختید را وارد کنید.

تنظیمات دیتابیس وردپرس

به صورت پیش‌فرض، وردپرس در دیتابیسی با نامwordpressنصب می‌شود. اما اگر نام دیگری را برای دیتابیس خود انتخاب کرده‌اید، می‌توانید متغیر زیر را در بخش تنظیمات وارد کنید:

WORDPRESS_DB_NAME=wordpress

به جایwordpressباید نام دیتابیس دلخواه‌تان را وارد کنید.

توجه کنید که بعد از سفارش دیتابیس از طریق پنل لیارا، باید از طریق خط فرمان کامپیوترتان به سرور دیتابیس متصل شده و با دستور زیر دیتابیس مد نظرتان را بسازید:

CREATE DATABASE wordpress;

تنظیمات HTTPS

برای این که وردپرس در صورت فعال‌بودن HTTPS به درستی کار کند و فایل‌های‌تان را نمایش دهد، باید تکه کد زیر را در فایلwp-config.phpقرار داده و دوباره دستورliara deployرا وارد کنید:

آپلود فایل در پنل وردپرس

لیارا به صورت خودکار برای برنامه‌های وردپرسی، Volume تعریف می‌کند. و این یعنی فایل‌هایی که آپلود می‌کنید و یا یک افزونه و یا پوسته نصب می‌کنید، بین استقرارها ثابت می‌مانند و از بین نمی‌روند.

شخصی‌سازی تنظیمات php.ini

از طریق ایجاد یک فایل با نامliara_php.iniداخل ریشه‌ی برنامه‌ی‌تان می‌توانید تنظیمات PHP را شخصی‌سازی کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید که حداکثر حجم مجاز برای آپلود فایل در سایت وردپرسی‌تان را شخصی‌سازی کنید. پس لازم است که فایلliara_php.iniرا به برنامه‌ی‌تان اضافه کرده و محتویات آن را برابر تکه‌کد قرار دهید:

file_uploads = On
memory_limit = 64M
upload_max_filesize = 64M
post_max_size = 64M
max_execution_time = 600

و حالا با اجرای دستورliara deployتنظیمات شما روی سرور قرار می‌گیرد.

تنظیمات .htaccess

اگر صفحات مختلف سایت وردپرسی شما نمایش داده نمی‌شوند و با خطای 404 مواجه می‌شوید، احتمالا به دلیل تنظیمات Permalink سایت شماست. برای رفع این مشکل، یا باید از طریق پنل وردپرس تنظیمات را اصلاح کنید و یا اگر قصد استفاده از Pretty URLs را دارید، یک فایل با نام.htaccessدر برنامه‌ی‌تان بسازید و محتویات زیر را داخل آن قرار دهید:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

و حالا دستورliara deployرا وارد کنید. مشکل باید رفع شده باشد.