ارائه دهنده خدمات ابری PaaS و DBaaS

فرآیند CI/CD

(Continuous integration and Continuous Delivery)
از این پس برای کاربران جدید GitLab امکان راه‌اندازی فرایند CI/CD نیست زیرا برای استفاده از Shared runnerهای رایگان این سرویس باید حساب کاربری خود را تایید کنید. به‌همین علت توصیه می‌کنیم پروژه‌ی خود را به سرویس GitHub انتقال داده و فرایند CI/CD را با استفاده از GitHub Actions راه‌اندازی کنید. توضیحات بیشتر...
برای مشاهده‌ی نمونه‌ای واقعی از موضوعات گفته شده در زیر، مقاله راه‌اندازی CI/CD به وسیله GitLab و GitHub در لیارا را در وبلاگ لیارا مطالعه کنید.

راه‌اندازی CI/CD به وسیله GitLab

برای راه‌اندازی CI/CD در GitLab از قابلیت GitLab CI استفاده خواهیم کرد و شما نیز باید مراحل زیر را دنبال کنید.

یک فایل با نام .gitlab-ci.yml در مسیر اصلی پروژه‌ی خود ایجاد کرده و قطعه‌کد زیر را در این فایل قرار دهید:

image: node:16-alpine

stages:
 - update-production

deploy:
 stage: update-production
 only:
  - master
 script:
  - npm i -g @liara/cli@3
  - export http_proxy=http://proxy.liara.ir:6666
  - liara deploy --app APP_NAME --api-token $TOKEN --detach
۱) در مثال فوق باید مقدار APP_NAME را با شناسه‌ی برنامه‌تان در لیارا جایگزین کنید.
۲) همچنین موقعیت جغرافیایی پیش‌فرض، iran درنظر گرفته شده است و اگر برنامه‌ی شما در موقعیت آلمان میزبانی شده باشد باید مقدار germany را در پارامتر --region تنظیم کنید.
۱) ایران در لیست تحریم سرویس GitLab قرار دارد بنابراین برای استقرار پروژه‌های خود در موقعیت ایران لیارا باید از پروکسی‌ای که در قطعه‌کد فوق قرار داده شده استفاده کنید.
۲) برای استقرار پروژه در موقعیت آلمان، نیازی به تنظیم پروکسی نیست.
۳) همچنین اگر از سرویس Gitlab.com استفاده نمی‌کنید و GitLab را بر روی سرورهای شخصی راه‌اندازی کرده باشید نیز نیازی به تنظیم پروکسی نیست.

همان‌طور که مشاهده می کنید، در قطعه‌کد فوق تمام مراحل لازم برای استقرار یک پروژه در لیارا تعریف شده است. در ابتدا ابزار Liara CLI نصب شده و پس از تنظیم پروکسی برای استقرار پروژه در موقعیت ایران، دستور liara deploy اجرا می‌شود.

پس از شخصی‌سازی مقدار APP_NAME و مشخص کردن موقعیت جغرافیایی در فایل .gitlab-ci.yml باید کلید دسترسی به API حساب‌تان را در بخش Variables تنظیمات CI/CD ریپازیتوری GitLab اضافه کنید.

برای این کار وارد تنظیمات CI/CD ریپازیتوری شوید و کمی به پایین اسکرول کنید. در بخش Variables بر روی گزینه‌ی Expand کلیک کنید تا گزینه‌ی Add Variable نمایش داده شود.

حال برای تعریف یک Variable جدید، روی گزینه‌ی Add Variable کلیک کنید. نام (Key) این Variable را TOKEN و مقدار آن را از صفحه‌ی کلید دسترسی به API کپی کرده و در بخش Value قرار دهید. پس از انتخاب گزینه‌های Protect variable و Mask variable، بر روی گزینه‌ی Add variable کلیک کنید.

در آخر با Push کردن فایل .gitlab-ci.yml در ریپازیتوری GitLab متوجه خواهید شد که یک Pipeline به‌صورت خودکار در منوی CI/CD ریپازیتوری شما اجرا شده است و شما نیز می‌توانید مراحل استقرار پروژه‌ی خود را در صفحه‌ی تاریخچه دنبال کنید.