فرآیند CI/CD

(Continuous integration and Continuous Delivery)
از این پس برای کاربران جدید GitLab امکان راه‌اندازی فرایند CI/CD نیست زیرا برای استفاده از Shared runnerهای رایگان این سرویس باید حساب کاربری خود را تایید کنید. به‌همین علت توصیه می‌کنیم پروژه‌ی خود را به سرویس GitHub انتقال داده و فرایند CI/CD را با استفاده از GitHub Actions راه‌اندازی کنید. توضیحات بیشتر...

راه‌اندازی CI/CD به وسیله GitLab

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

برای راه‌اندازی CI/CD در GitLab از قابلیت GitLab CI استفاده خواهیم کرد و شما نیز باید مراحل زیر را دنبال کنید.

یک فایل با نام .gitlab-ci.yml در مسیر اصلی پروژه‌ی خود ایجاد کرده و قطعه‌کد زیر را در این فایل قرار دهید:

image: node:18-alpine

stages:
 - update-production

deploy:
 stage: update-production
 only:
  - master
 script:
  - npm i -g @liara/cli@5
  - export http_proxy=http://proxy.liara.ir:6666
  - liara deploy --app APP_NAME --api-token $TOKEN --no-app-logs
در مثال فوق باید مقدار APP_NAME را با شناسه‌ی برنامه‌تان در لیارا جایگزین کنید.
در صورت نیاز به تنظیم پورتی مانند ۳۰۰۰ که برنامه‌ی شما روی آن اجرا می‌شود لازم است پارامتر--port=3000را هم برای دستورliara deployتنظیم کنید.
۱) ایران در لیست تحریم سرویس GitLab قرار دارد بنابراین برای استقرار پروژه‌های خود در لیارا باید از پروکسی‌ای که در قطعه‌کد فوق قرار داده شده استفاده کنید.
۲) اگر از سرویس Gitlab.com استفاده نمی‌کنید و GitLab را بر روی سرورهای شخصی راه‌اندازی کرده‌اید، نیازی به تنظیم پروکسی نیست.
توجه داشته باشید، که اگر branch پیش فرض ریپازیتوری‌تان برابر با main است، باید آن را در فایل liara.yaml تغییر دهید در غیر اینصورت branch پیش فرض‌تان را برابر با master قرار دهید.

همان‌طور که مشاهده می کنید، در قطعه‌کد فوق تمام مراحل لازم برای استقرار یک پروژه در لیارا تعریف شده است. در ابتدا ابزار Liara CLI نصب شده و پس از تنظیم پروکسی برای استقرار پروژه، دستور liara deploy اجرا می‌شود.

پس از شخصی‌سازی مقدار APP_NAME در فایل .gitlab-ci.yml باید کلید دسترسی به API حساب‌تان را در بخش Variables تنظیمات CI/CD ریپازیتوری GitLab اضافه کنید.

برای این کار وارد تنظیمات CI/CD ریپازیتوری شوید و کمی به پایین اسکرول کنید. در بخش Variables بر روی گزینه‌ی Expand کلیک کنید تا گزینه‌ی Add Variable نمایش داده شود.

حال برای تعریف یک Variable جدید، روی گزینه‌ی Add Variable کلیک کنید. نام (Key) این Variable را TOKEN و مقدار آن را از صفحه‌ی کلید دسترسی به API کپی کرده و در بخش Value قرار دهید. پس از انتخاب گزینه‌های Protect variable و Mask variable، بر روی گزینه‌ی Add variable کلیک کنید.

با انتخاب گزینه‌ی Protect variable متغیر TOKEN فقط در branchها و tagهای protected در دسترس خواهد بود.

در آخر با Push کردن فایل .gitlab-ci.yml در ریپازیتوری GitLab متوجه خواهید شد که یک Pipeline به‌صورت خودکار در منوی CI/CD ریپازیتوری شما اجرا شده است و شما نیز می‌توانید مراحل استقرار پروژه‌ی خود را در صفحه‌ی تاریخچه دنبال کنید.

;