دیسک‌ها

(Disks)

کاهش حجم دیسک‌ها

در حالت‌های مختلفی ممکن است تصمیم بگیرید که اندازه‌ی دیسکی را کاهش دهید. اما با ورود به‌صفحه‌ی تغییر اندازه متوجه خواهید شد که تنها امکان افزایش اندازه‌ی دیسک وجود دارد و برای کاهش با خطا مواجه خواهید شد. از لحاظ فنی، این محدودیت برای افزایش امنیت فایل‌های شما و جلوگیری از احتمال از دست‌رفتن داده‌ها طی فرایند کاهش حجم اعمال شده‌است.

اما فرض کنید در پلنی قرار دارید که در این پلن20Gفضا قابل تهیه‌کردن است و شما هم یک دیسک با اندازه‌ی20Gو با نامimagesساخته‌اید. بعد از مدتی، نیاز دارید که دیسک جدیدی برای نگه‌داری از لاگ‌هایی که داخل فایل ذخیره می‌کنید بسازید. دیسکی با نام logsو با اندازه‌ی 5GB. در این شرایط، اگر وارد صفحه‌ی ایجاد دیسک شوید، می‌بینید که امکان ساخت دیسک جدیدی را ندارید چرا که از کل فضای پلن‌تان برای ساخت دیسک اول استفاده کرده‌اید.

برای حل این مشکل، می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

  1. ابتدا از صفحه‌ی تغییر اندازه‌ی برنامه، پلن انتخابی‌تان را به‌پلنی بالاتر برای مثال به‌پلن 40G ارتقا دهید.
  2. وارد صفحه‌ی دیسک‌ها شده و دیسکی با نام images2 و اندازه‌ی 15G و یا هر اندازه‌ای که مدنظرتان است بسازید.
  3. یک دیسک دیگر با نام logs و اندازه‌ی 5G بسازید.
  4. حالا شما ۳ دیسک دارید. دیسک اول با نام images و اندازه‌ی 20G، دیسک دوم با نام images2 و اندازه‌ی 15Gو دیسک سوم با نام logs و اندازه‌ی 5G
  5. حالا وارد سورس برنامه در کامپیوترتان شوید و فایل liara.jsonای که دارید را تغییر داده و نام دیسک‌های جدید را به‌جای دیسک قبلی وارد کنید و با دستور liara deployتغییرات‌تان را مستقر کنید.
  6. در صفحه‌ی دیسک‌ها باید وضعیت دو دیسک جدیدی که ساخته‌اید به‌حالت «در حال استفاده» تغییر کرده باشد و دیسک قدیمی‌ای که داشتید، باید به‌وضعیت «آماده به‌کار» تغییر کرده باشد.
  7. در این مرحله وارد صفحه‌ی پشتیبان‌گیری دیسک قدیمی یعنی imagesشوید و فایل پشتیبان جدیدی تهیه کرده و یا یکی از فایل‌های پشتیبان فعلی را دانلود و محتویات آن را استخراج کنید. سپس یک دسترسی FTP برای دیسک images2بسازید و فایل‌های‌تان را آپلود کنید.
اگر تمام مراحل بالا را بدون مشکلی طی کردید و حالا برنامه‌ی‌تان در وضعیتی که مدنظرتان است مستقر شده، می‌توانید دیسک اولی که داشتید یعنی images را حذف کنید و حالا از صفحه‌ی تغییر اندازه‌ی برنامه، به‌پلن قبلی‌تان برگردید. توجه داشته باشید که تعرفه‌های لیارا ساعتی هستند و بنابراین، شما صرفا برای چند ساعتی که برنامه‌ی‌تان را به‌پلن بالاتر ارتقا داده بودید هزینه خواهید کرد.

حالا سناریو دیگری را در نظر بگیرید. فرض کنیم در پلن20Gهستید و دیسکی هم با اندازه‌ی 20Gساخته‌اید اما بعد از مدتی، تصمیم گرفته‌اید که به‌پلن کوچک‌تری برای مثال پلن 10Gبروید، چرا که مصرف برنامه‌ی‌تان بسیار پایین‌تر از پلن فعلی است.

برای چنین حالتی هم می‌توانید طبق مراحل بالا پیش بروید. در واقع ابتدا پلن‌تان را ارتقا دهید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. سپس دیسک جدیدی با اندازه‌ی کمتری ساخته و آن را دیپلوی کنید. در نهایت محتویات دیسک قبلی را به‌دیسک جدید از طریق FTP آپلود کنید و سپس دیسک قبلی را حذف کنید. حالا شما یک دیسک جدید با اندازه‌ی فرضا10Gدارید و این امکان هم وجود دارد که از صفحه‌ی تغییر اندازه‌ی برنامه، به‌پلن10Gبروید.

;