nextcloud

فضای ذخیره‌سازی Nextcloud

(Nextcloud one-click app)

درباره Nextcloud

Nextcloud ابزاری متن باز است که با استفاده از آن می‌توانید یک فضای ذخیره‌سازی ابری مانند Google Drive و Dropbox را راه‌اندازی و مدیریت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتری می‌توانید به وبسایت nextcloud.com مراجعه کنید.

نصب و اجرا

برای راه‌اندازی فضای ابری Nextcloud کافیست این برنامه را از بخش برنامه‌های آماده انتخاب کرده و شناسه مورد نظرتان را وارد کنید. درنهایت زمانیکه بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کردید، لیارا به‌طور خودکار یک دیتابیس MySQL راه‌اندازی و برنامه‌ی شما را به آن متصل می‌کند بنابراین نیازی نیست که شما درگیر نصب و پیکربندی دیتابیس شوید.

برای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به این برنامه کافیست به مستندات دامنه‌ها مراجعه کرده و طبق مستندات، دامنه‌ اختصاصی مورد نظرتان را به برنامه متصل کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "nextcloud:<your-version>",
  "port": 80,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
     "name": "tmp",
     "mountTo": "/tmp"
   },
   {
    "name": "data",
    "mountTo": "/var/www/html"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;