ارائه دهنده خدمات ابری PaaS و DBaaS

php

برنامه‌های PHP

(PHP Apps)

استفاده از دیسک‌ها

فهرست عناوین:

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

فایل سیستم برنامه‌های لیارا Read-Only است یعنی بعد از استقرار برنامه تنها می‌توانیم فایل‌ها و دایرکتوری‌ها را مشاهده کنیم و امکان ایجاد هیچ گونه تغییری در این فایل سیستم وجود ندارد.

حال در این تجربه‌ی جدید که امنیت بیشتر از مزیت‌های آن است، درصورت نیاز به ذخیره‌ی فایل‌هایی مانند فایل‌های رسانه در کنار سورس‌کد برنامه در مسیری مشخص باید از دیسک‌ها استفاده کرد که آموزش ایجاد دیسک و نحوه‌ی اتصال آن به مسیر مورد نظر به شرح زیر است:

توجه داشته باشید که با وجود Read-Only بودن فایل‌سیستم برنامه‌های لیارا، دایرکتوری /tmp از این قاعده مستثنی است و شما می‌توانید از این دایرکتوری که در همه پلن‌های ارائه شده، فضایی برابر ۱۰۰ مگابایت دارد، برای ذخیره لاگ‌ها، فایل‌ها آپلودی موقتی و غیره استفاده کنید. توضیحات بیشتر

ساخت یک دیسک جدید

اتصال دیسک به مسیر مورد نظر در فایل liara.json

برای اتصال دیسک ایجاد شده در مرحله‌ی قبل به مسیر ‌uploads باید قطعه کد زیر را در فایل ‌liara.json قرار داده و با اجرای دستور liara deploy سورس‌کد خود را بر روی برنامه‌ی تهیه شده مستقر کنید.

{
 "disks": [
  {
   "name": "data",
   "mountTo": "uploads"
  }
 ]
}
توجه داشته باشید که فایل‌های ذخیره شده در دیسک‌ها با استقرار نسخه‌های جدید برنامه به‌روزرسانی نخواهند شد و باید با استفاده از دسترسی FTP یا به‌صورت نرم‌افزاری فایل‌های مورد نظر خود را بر روی دیسک مربوطه آپلود کنید.

اتصال چند دیسک به مسیرهای مختلف در فایل liara.json

به‌دلیل امکان تعیین اندازه برای هر دیسک می‌توانید از فضای قابل رزرو پلن تهیه شده‌ی خود برای ایجاد چندین دیسک استفاده کرده و آن‌ها را به شکل زیر به مسیرهای مختلفی متصل کنید:

{
 "disks": [
  {
   "name": "data",
   "mountTo": "uploads"
  },
  {
   "name": "static",
   "mountTo": "files"
  }
 ]
}

افزایش فضای مسیر /tmp

در تمام پلن‌های لیارا ۱۰۰ مگابایت فضا به مسیر /tmp برنامه اختصاص داده شده است اما شما می‌توانید دیسکی با فضای دلخواه ایجاد کرده و آن را به این مسیر متصل کنید:

{
 "disks": [
  {
   "name": "data",
   "mountTo": "uploads"
  },
  {
   "name": "static",
   "mountTo": "files"
  },
  {
   "name": "temp",
   "mountTo": "/tmp"
  }
 ]
}
متوجه شدم، برو گام بعدی!