appsmith

پلتفرم Appsmith

(Appsmith one-click app)

Appsmith یک ابزار توسعه‌دهنده متن‌باز (open-source) است که به توسعه برنامه‌هایی مثل داشبردها، رابط‌های کاربری گرافیکی دیتابیس‌ها، پنل‌های ادمین، ابزارهای پشتیبانی مشتری و ... سرعت بسیار زیادی می‌بخشد. شما با استفاده از Appsmith می‌توانید با یک drag & drop ساده‌ی ویجت‌های از پیش ساخته شده، رابط کاربری مد نظر خود را بسازید، در امنیت کامل به دیتابیس‌ها و APIهای خود متصل شوید، و با استفاده از کوئری‌ها یا JavaScript داده‌های خود را بنویسید یا وارد کنید.

🚀 راه‌اندازی

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی آماده Appsmith باید در بخش برنامه‌های کنسول لیارا بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کرده و در صفحه‌ی باز شده وارد بخش برنامه‌های آماده شوید. سپس برنامه‌ی Appsmith را انتخاب و یک شناسه‌ی یکتا برای برنامه‌ی خود درنظر بگیرید. در آخر پس از انتخاب شبکه خصوصی و پلن، بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "appsmith/appsmith-ee:<your-version>",
  "port": 80,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
    "name": "data",
    "mountTo": "/appsmith-stacks"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy

پیکربندی و تنظیم متغیرهای Appsmith

در ابتدا، کافیست که وارد بخش دیسک‌ها برنامه‌ Appsmith خود در لیارا شوید سپس، بر روی دیسک data کلیک کنید و یک دسترسی FTP جدید ایجاد کنید. سپس با استفاده از دسترسی FTP به دیسک متصل شوید و به مسیر زیر بروید:

configuration/docker.env

پس از بازکردن فایل docker.env با ادیتور مدنظرتان، کافیست تا متغیرهای موجود در آن را بنا به نیاز خود، تغییر دهید یا مقداردهی کنید. به عنوان مثال. برای اضافه کردن کلید API Google Maps فقط کافیست که قطعه کد زیر را در فایل مذکور، وارد کنید:

APPSMITH_GOOGLE_MAPS_API_KEY=YOUR_API_KEY

و به جای عبارت YOUR_API_KEY مقدار Google API key خود را وارد کنید.

در نهایت کافیست تا تغییرات را ذخیره کنید و در بخش اطلاعات کلی در لیارا، برنامه Appsmith خود را ری‌استارت کنید تا تغییرات در برنامه‌تان لحاظ شوند.

;