meilisearch

موتور جستجو Meilisearch

(Meilisearch Search Engine)

Meilisearch یک موتور جستجو متن‌باز و قابل‌تنظیم است که برای ایجاد سیستم‌های جستجوی سریع و دقیق در برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. این ابزار، به عنوان یک جایگزین مناسب برای Elasticsearch یا Algolia شناخته می‌شود و قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از جستجوهای تصویری، پشتیبانی از زبان‌های مختلف، جستجوی متن کامل، پشتیبانی از نوع داده‌های مختلف و ... را فراهم می‌کند.

🚀 راه‌اندازی

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی آماده Meilisearch باید در بخش برنامه‌های کنسول لیارا بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کرده و در صفحه‌ی باز شده وارد بخش برنامه‌های آماده شوید. سپس برنامه‌ی Meilisearch را انتخاب و یک شناسه‌ی یکتا برای برنامه‌ی خود درنظر بگیرید. در آخر پس از انتخاب شبکه خصوصی و پلن، بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

متغیر MEILI_MASTER_KEY

پس از ساخته شدن برنامه Meilisearch یک token به نام MEILI_MASTER_KEY برای برنامه، ایجاد می‌شود و شما می‌توانید در بخش تنظیمات، متغیرها به این token دسترسی داشته باشید و حتی مقدار آن را تغییر دهید. پس از تغییر مقدار، ممکن است برنامه یک‌بار ری‌استارت شود.

با استفاده از این توکن، می‌توانید برنامه خود را به Meilisearch متصل کنید، در ادامه، قطعه کدی برای اتصال به Meilisearch در زبان برنامه‌نویسی پایتون، آورده شده است:

from meilisearch.client import Client

client = Client('your-meilisearch-address', 'meili-master-key')

index = client.index('books')

documents = [
  {'id': 1, 'title': 'Harry Potter', 'author': 'J.K. Rowling'},
  {'id': 2, 'title': 'Lord of the Rings', 'author': 'J.R.R. Tolkien'},
  # Add more documents as needed
]

index.add_documents(documents)


result = index.search('Harry Potter')
for hit in result['hits']:
  print(hit)

در کد فوق، باید به جای your-meilisearch-address و meili-master-key به ترتیب آدرس کامل Meilisearch و مقدار MEILI_MASTER_KEY را وارد کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "getmeili/meilisearch:<your-version>",
  "port": 7700,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
    "name": "data",
    "mountTo": "/meili_data"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;