rocketchat

نرم‌افزار چت و ارتباطات تیمی RocketChat

(RocketChat one-click app)

درباره RocketChat

اگر برای ارتباطات درون‌تیمی و سازمانی به ابزاری منبع‌باز و با امکانات زیاد نیاز دارید، RocketChat می‌تواند یک گزینه خوب باشد. امکاناتی مثل چت کاربران، گروه‌های مختلف گفتگو، اشتراک فایل و ... . اگر قبلا از کاربران Slack بوده باشید، RocketChat می‌تواند یک جایگزین خوب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت rocket.chat مراجعه کنید.

نصب و اجرا

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

کافیست از بخش برنامه‌های آماده روی ROCKET.CHAT کلیک کنید و سپس شناسه برنامه‌‌ی موردنظرتان را وارد کنید، سپس لیارا به صورت خودکار یک دیتابیس MongoDB میسازد و به RocketChat متصل می‌کند و شما نیازی به درگیری با نصب و کانفیگ دیتابیس و اتصال آن ندارید.

شما می‌توانید به هر برنامه آماده‌ای که در لیارا ایجاد می‌کنید، دامنه اختصاصی متصل کنید. کافیست به مستندات دامنه‌ها مراجعه کنید و طبق مستندات، دامنه‌ اختصاصی را به برنامه متصل کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "rocket.chat:<your-version>",
  "port": 3000,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
     "name": "uploads",
     "mountTo": "/app/uploads"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;