django

پلتفرم Flask

(Flask Platform)

فهرست عناوین:

ویدیوی آموزشی استقرار با مرورگر

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

پروژه و کدهای مورد استفاده در ویدیوی فوق در اینجا قابل مشاهده و دسترسی هستند.

پنج گام استقرار برنامه با مرورگر

گام اول) کافیست به بخش ایجاد برنامه‌ها در لیارا بروید و با انتخاب پلتفرم Flask و نوشتن شناسه برنامه‌ی موردنظرتان و در نهایت انتخاب پلن، برنامه خود را ایجاد کنید. برای نمونه، ما در این آموزش برای برنامه آزمایشی‌مان، شناسه flask-starter را انتخاب کردیم.

گام دوم) برنامه‌ی شما حتما باید فایلrequirements.txtرا داشته باشد و در این فایل باید لیست تمام پکیج‌هایی که استفاده کرده‌اید را وارد کنید. برای برنامه‌های Flask، دست کم باید پکیج Flask را در این فایل عنوان کرده باشید. می‌توانید با استفاده از اجرای دستور زیر، البته زمانی که محیط مجازی برنامه‌تان فعال است، فایل requirements.txt را ایجاد کنید:

pip freeze > requirements.txt

گام سوم) در این گام، بایستی پوشه پروژه خود را حتماً درون یک فایل با فرمت zipقرار دهید؛ سپس فایل zip را کشیده و در مرورگر رها کنید؛ یا می‌توانید بر روی گزینه انتخاب فایل کلیک کرده و فایل zip مد نظر خود را انتخاب کنید.

گام چهارم) پس از اینکه فایل zip پروژه‌تان به صورت کامل در لیارا آپلود شد، به صفحه جدیدی هدایت می‌شوید؛ در این صفحه کافیست تا بخش‌های زیر را بر اساس نیازهای برنامه خود، تنظیم کنید:

  • تنظیمات دیسک‌ها: اگر که در برنامه خود، دیسک تعریف کردید؛ می‌توانید در این بخش، آن را به برنامه خود متصل کنید.
  • تنظیمات پلتفرم: در این بخش، می‌توانید نسخه Python و همچنین منطقه زمانی مدنظرتان را بر اساس نیازهای برنامه خود تنظیم کنید. همچنین اگر نام ماژول اصلی برنامه‌تان، نام دیگری به جز app.py است حتماً باید نام آن را در فیلد تعیین نام ماژول، مشخص کنید. برای تجربه سرعت بالاتر هم، توصیه می‌شود که برای نصب پکیج‌های pip، از mirror اختصاصی لیارا استفاده کنید.
  • تنظیمات build: در این بخش می‌توانید موقعیت build برنامه خود را مشخص کنید.

گام پنجم و پایانی) در نهایت، کافیست که بر روی گزینه شروع عملیات استقرار کلیک کنید تا استقرار برنامه‌تان آغاز شود.

لیارا به صورت خودکار پکیج‌هایی که در فایل‌هایrequirements.txtلیست شده‌اند را برای شما نصب می‌کند. پس نیازی ندارید که به دنبال اجرای دستوراتpip installباشید. از آن‌جایی که اجرای این دستورات زمان‌بر است، برای سرعت بیشتر، این دستورات را روی سرورهای قدرتمندمان اجرا می‌کنیم تا زمان زیادی را منتظر نمانید.
اگر که برنامه‌تان در مرحله نصب پکیج‌ها با استفاده از دستور pip installبه مشکل خورد، توصیه می‌شود برای رفع مشکل، mirror اختصاصی لیارا را خاموش و حتماً موقعیت build برنامه خود را بر روی آلمان، تنظیم کرده و در نهایت، مجدداً برنامه خود را مستقر کنید.

بعد از انجام گام‌های قبلی، لیارا به برنامه شما یک زیردامنه رایگان اختصاص می‌دهد که به وسیله آن می‌توانید مطمئن شوید که برنامه‌ی‌تان به صورت صحیح به بستر لیارا منتقل شده است یا خیر. این آدرس بر اساس شناسه برنامه‌ی شما است، برای نمونه:

https://flask-starter.liara.run

متوجه شدم، برو گام بعدی!
;