ساخت سرور ایمیل

(Create a new Mail Server)

فهرست عناوین:

ایمیل تراکنشی (Transactional Email) چیست؟

ایمیل تراکنشی یا همان Transactional Email به ایمیل‌هایی گفته می‌شود که در پاسخ به یک عمل ارسال می‌شوند. برای مثال می‌توان ایمیل‌های تایید ثبت نام، فراموشی رمز عبور و سایر موارد مشابه را از دسته‌ی ایمیل‌های تراکنشی دانست.

توجه داشته باشید که نمی‌توانید از این سرویس برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی مانند: خبرنامه، جشنواره فروش و سایر موارد مشابه استفاده کنید و در صورت مشاهده، سرویس ایمیل شما مسدود خواهد شد.

ساخت سرور ایمیل

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید؛ می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

وارد قسمت ایمیل شده و بر روی گزینه‌ی ایجاد سرور ایمیل کلیک کنید.

ساخت سرور ایمیل برای ریشه‌ی دامنه یعنی example.com و یا زیر دامنه‌هایی مانند subdomain.example.com ممکن است.

در مرحله بعد نام دامنه‌ای که تمایل دارید از آن ایمیل ارسال کنید را وارد کنید. توجه داشته باشید برای ایجاد سرویس ایمیل باید دسترسی به ایجاد رکورد‌های DNS برای دامنه‌تان را داشته باشید.

تنظیم رکوردهای DNS

پس از ایجاد سرور ایمیل و انتقال به صفحه‌ی زیر بایستی رکوردهای DNS نمایش داده شده را به رکوردهای ثبت شده در زمان اتصال دامنه، اضافه کرده و بر روی دکمه‌ی بررسی وضعیت رکوردها کلیک کنید. در صورتی که از سرویس DNS لیارا استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که با کلیک بر روی گزینه‌ی افزودن خودکار رکوردها رکورد‌های مورد نیاز سرور ایمیل رو ثبت کنید. همچنین این امکان برای شما فراهم است تا درصورت انتخاب دامنه‌ی اشتباه و یا هر دلیل دیگر سرور ایمیل‌ را حذف کرده و مجددا برای ایجاد سرور ایمیل اقدام بفرمایید.

DKIM Record

یک رکورد TXTاست که یکPublic Keyکه به‌صورت تصادفی توسط لیارا ساخته شده را نگه‌داری می‌کند.
برای هر سرور ایمیل یک Private Keyهم ساخته می‌شود که توسط لیارا نگه‌داری شده و با استفاده از آن، ایمیل‌های ارسالی شما امضای دیجیتال خواهند داشت.
در این حالت، گیرنده‌ی ایمیل می‌تواند مطمئن شود که ایمیل‌ها واقعا از دامنه‌ی شما ارسال شده‌اند و توسط شخص دیگری که قصد سو استفاده از دامنه‌ی شما را دارد، ارسال نشده‌اند.

SPF Record

رکورد Sender Policy Framework نوعی رکورد TXT است. احراز هویت ایمیل برای جلوگیری از ارسال پیام از طرف دامنه شما به وسیله‌ی ارسال کننده‌های SPAM از طریق این رکورد انجام می‌شود. این رکورد مشخص می‌کند کدام سرور‌های ایمیل مجاز هستند تا از طرف دامنه‌ی شما ایمیل ارسال کنند.

MX Record

رکورد MX (Mail Exchanger) تعیین می کند که کدام سرور ایمیل، مسئول رسیدگی و دریافت ایمیل‌های شما است. با تنظیم این رکورد، لیارا امکان دریافت، ذخیره و نمایش ایمیل‌های دریافتی را خواهد داشت.

Return Path Record

تنظیم این رکورد CNAME، برای سازگار شدن ایمیل‌های ارسالی شما با پروتکل DMARCو تحویل بهتر ایمیل‌های ارسالی شما نیاز است.


درنهایت درصورتی که تمام رکوردها را به‌درستی وارد کرده باشید به صفحه‌ی زیر منتقل خواهید شد.

تفاوت حالت توسعه (DEV) و LIVE

به صورت پیش‌فرض سرور ایمیل در حالت DEV ساخته می‌شود. با فعال‌بودن حالت توسعه (DEV) ، ایمیل‌ها در صندوق خروجی شما باقی می‌مانند و به کاربر ارسال نمی‌شوند تا شما بتوانید در زمان توسعه و تست نرم‌افزارتان، به‌راحتی به هر آدرسی ایمیل ارسال کنید و نگران اسپم‌شدن سرور ایمیل‌تان نباشید. برای استفاده در محیط production نیاز هست حالت توسعه (DEV) رو غیر فعال کرده، در این صورت حالت سرور ایمیل شما به LIVE تغییر یافته و ایمیل‌های شما به ایمیل مقصد ارسال می‌شوند.

تغییر حالت سرور ایمیل

برای غیر فعال کردن حالت توسعه (DEV) نیاز هست وارد سرور ایمیل شده و در قسمت تنظیمات حالت توسعه (DEV) را غیر فعال کنید.

;