uptimekuma

پلتفرم Uptime Kuma

(Uptime Kuma one-click app)

Uptime Kuma یک ابزار مانیتورینگ متن‌باز (open source) است که به شما این امکان را می‌دهد تا سرویس‌های خود را از طریق پروتکل‌های HTTP/S و TCP و DNS و دیگر پروتکل‌ها، نظارت کنید. با این ابزار، شما می‌توانید هشدارهای در مورد downtime را دریافت کنید و حتی صفحات custom status برای کاربران خود ایجاد کنید.

🚀 راه‌اندازی

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی آماده Uptime Kuma باید در بخش برنامه‌های کنسول لیارا بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کرده و در صفحه‌ی باز شده وارد بخش برنامه‌های آماده شوید. سپس برنامه‌ی Uptime Kuma را انتخاب و یک شناسه‌ی یکتا برای برنامه‌ی خود درنظر بگیرید. در آخر پس از انتخاب شبکه خصوصی و پلن، بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

تنظیمات TrustedProxies

با توجه به این نکته که تمامی درخواست‌ها توسط Reverse proxy لیارا به برنامه‌ی شما هدایت می‌شود باید در زمان استفاده از فریم‌ورک‌های مختلف برای مشاهده‌ی IP واقعی کاربران و بسیاری از قابلیت‌های دیگر تعیین کنید که برنامه‌ی شما در پشت یک Reverse proxy راه‌اندازی شده است:

برای انجام این کار، کافیست که وارد قسمت setting برنامه Uptime Kuma خود شده و در زیر قسمت Reverse Proxy در بخش Trust Proxy بر روی yes کلیک کنید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "louislam/uptime-kuma:<your-version>",
  "port": 3001,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
    "name": "data",
    "mountTo": "/app/data"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;