خط فرمان

(Terminal)

در برخی برنامه‌ها باید پس از استقرار موفق پروژه یک سری دستورها اجرا شوند. برای مثال ممکن است بخواهید دیتابیس را با داده‌های اولیه پر کنید و یا ساختار جداول را ایجاد کنید (migrations). خط فرمان بهترین جایی است که می‌توانید دستوراتی که معمولا یک بار لازم است اجرا شوند را اجرا کنید.

دسترسی به خط فرمان برنامه در لیارا CLI

برای اجرای دستور‌های مورد نیاز در فرایند CI/CD و یا دسترسی مستقیم به خط فرمان برنامه در سیستم‌عامل خود می‌توانید از دستور shell لیارا CLI استفاده کنید.

$ liara shell

پس از اجرای دستور فوق و انتخاب برنامه‌ی مورد نظر به‌صورت مستقیم به خط فرمان برنامه با استفاده از /bin/bash متصل خواهید شد اما درصورتی که تصمیم داشته باشید دستور به‌خصوصی را اجرا کنید یا در برنامه‌های Docker به /bin/sh متصل شوید کافیست command پیش‌فرض را به شکل زیر تغییر دهید:

$ liara shell --command=/bin/sh

دسترسی به خط فرمان برنامه در پنل کاربری

با مراجعه به فهرست «برنامه‌ها»، روی برنامه‌ی مورد نظرتان کلیک کنید.
سپس روی گزینه‌ی خط فرمان از فهرست سمت راست کلیک کنید تا وارد صفحه‌ی خط فرمان شوید.

صفحه‌ی خط فرمان

در این صفحه، با کلیک کردن روی دکمه‌ی «اتصال»، به خط فرمان متصل شده و یک ترمینال برای‌تان اجرا خواهد شد.
این ترمینال،/bin/bashرا اجرا می‌کند. بنابراین می‌توانید هر دستوری که در bash قابل اجرا است را وارد نمایید.

صفحه‌ی ترمینال

چرا اتصال من به خط فرمان مدام قطع می‌شود؟

برای این‌که بتوانید به‌خط فرمان وصل شوید، برنامه‌ی شما باید روشن و در حال اجرا باشد. حتما بخش برنامک‌ها را بررسی کنید. چنانچه برنامه‌ی شما مدام در حال crash کردن و ری‌استارت‌شدن باشد، امکان اتصال به‌خط فرمان را نخواهید داشت و ارتباط شما قطع خواهد شد.

چگونه می‌توانم با apt-get پکیج‌های دلخواهم را روی سرور نصب کنم؟

از بخش خط فرمان این مورد امکان‌پذیر نیست. اما شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم Docker، هرگونه شخصی‌سازی‌ای که نیاز دارید را انجام دهید و پکیج‌های مدنظرتان را نصب کنید.

;