فایل ‌سیستم لیارا

(File System)

فایل‌سیستم به ساختار و نظمی اشاره دارد که برای ذخیره، سازماندهی، و دسترسی به داده‌ها استفاده می‌شود. این ساختار تعیین کننده نحوه‌ی ذخیره‌سازی فایل‌ها و دایرکتوری‌ها، سطح دسترسی به آنها، و روابط بین آنها است. به عبارتی دیگر، فایل‌سیستم به کاربران و برنامه‌ها امکان می‌دهد تا با داده‌ها به صورت منظم و سازمان‌یافته، ارتباط برقرار کنند.

فایل‌سیستم لیارا

فایل‌سیستم برنامه‌های لیارا به صورت پیش‌فرض، پس از ایجاد برنامه، Read-Only یا فقط خواندنی است. به عبارتی، پس از استقرار برنامه‌ی خود در لیارا، فقط می‌توانید فایل‌ها و دایرکتوری‌ها را مشاهده کنید و امکان ایجاد هیچ‌گونه تغییری در آن‌ها وجود ندارد.

این موضوع باعث افزایش امنیت و اطمینان برنامه‌تان می‌شود. چرا که اگر نفوذگری قصد ایجاد تغییری ویران‌گر در فایل‌های پروژه‌تان را داشته باشد، با شکست روبرو می‌شود.


بهترین روش برای آپدیت برنامه و ایجاد تغییرات در آن، این است که تغییرات در لوکال انجام و سپس در لیارا مستقر شوند. با توجه به این که لیارا تنها تغییرات جدید را منتقل می‌کند، پس جای نگرانی برای زمان‌بر بودن استقرار مجدد نیز، وجود ندارد.

دایرکتوری /tmp

با وجود Read-Only بودن فایل سیستم برنامه‌های لیارا، دایرکتوری/tmp از این قاعده مستثنی است. می‌توانید از این دایرکتوری که در همه پلن‌ها ارائه شده است و فضایی برابر 100 مگابایت دارد، برای ذخیره سازی لاگ‌ها، فایل‌های آپلودی موقتی و غیره استفاده کنید.

دیسک‌ها

اگر که دایرکتوری /tmp پاسخ‌گوی نیاز شما نبود، چاره کار استفاده از دیسک‌ها در برنامه‌تان می‌باشد. به طور مثال قصد ذخیره فایل‌های کاربران را دارید و نمی‌خواهید به هیچ وجه این فایل‌ها را حذف کنید. در این شرایط به قسمت دیسک‌ها در برنامه‌تان مراجعه کنید و اقدام به ایجاد دیسک کنید: اطلاعات بیشتر درباره‌ی دیسک‌ها

writable کردن فایل‌سیستم لیارا

همانطور که قبل‌تر گفته شد، فایل‌سیستم لیارا به صورت پیش‌فرض، بر روی read-only تنظیم شده است. اما شما می‌توانید به راحتی یک کلیک، فایل‌سیستم را از read-only به writable تغییر دهید.

برای این کار، کافیست وارد قسمت تنظیمات برنامه خود شوید و سپس گزینه فایل‌سیستم Read Only را غیر فعال کنید:


پس از انجام این‌کار، شما قادر خواهید بود تا تغییرات جدیدی رو بر روی پروژه، اعمال کنید:


البته توجه داشته باشید که این تغییرات صرفاً موقتی هستند و پس از متوقف شدن برنامه، به هر دلیلی (از جمله ری‌استارت شدن، استقرار مجدد و یا خاموش شدن) ممکن است از بین بروند. و شما تا زمانی می‌توانید از این تغییرات استفاده کنید که برنامه‌تان روشن و در حال اجرا، باشد.

حداکثر فضای write در فایل سیستم writable

پس از این‌که فایل‌سیستم لیارا را از حالت Read-Only به Writable تغییر می‌دهید؛ به صورت کلی چندین مگابایت فضای ذخیره‌سازی به برنامه شما تخصیص داده می‌شود و شما می‌توانید تا سقف مقدار تعیین شده، داده جدید به برنامه خود در حالت Writable اضافه کنید. هرچند که این تغییرات موقتی هستند و دائمی نیستند.

توجه داشته باشید که این فضای تخصیص داده شده، جدا از فضای گرفته‌شده سورس کد پروژه شما است و شما افزون بر فضای اشغال‌شده سورس کد خود، می‌توانید از مقدار فضای تخصیص داده شده، استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر سورس کد پروژه شما 120 مگابایت باشد و به شما 500 مگابایت فضا در حالت Writable تخصیص داده‌شود؛ بنابراین شما 620 مگابایت فضا خواهید داشت. همچنین شما می‌توانید به میزان ۰.۵ درصد کل فضای دیسک‌ پلن‌ انتخابی‌تان در صورتی که Read-Only غیر فعال باشد، تغییراتی همچون نوشتن، در سطح Filesystem برنامه‌تان ایجاد کنید.

پلتفرم‌های Docker و NextJS

بر خلاف پلتفرم‌های دیگر در لیارا، که به صورت پیش‌فرض، فایل‌سیستم Read-Only دارند؛ فایل‌سیستم پلتفرم‌های Docker و NextJS به صورت پیش‌فرض writable است و شما می‌توانید تغییرات موقتی را بدون انجام کار اضافی دیگری، در پروژه خود، اعمال کنید.

;