ارائه دهنده خدمات ابری PaaS و DBaaS

دامنه‌ها

(Domain Management)

فهرست عناوین:

زیردامنه‌ رایگان .liara.run

بعد از ایجاد هر برنامه در لیارا، یک زیردامنه‌‌ی اختصاصی به شما داده می‌شود. برای مثال، اگر شناسه برنامه‌ی‌تان my-app باشد، زیردامنه‌‌ی https://my-app.liara.run به شما اختصاص داده می‌شود که از طریق آن می‌توانید به برنامه‌ی‌تان دسترسی داشته باشید. این دامنه‌ برای تست و بررسی نرم‌افزار و یا ارائه پیش‌نمایش به کارفرما و همکاران‌تان بسیار کاربردی است.

در صورت لزوم، می‌توانید این قابلیت را از بخش زیردامنه‌ی پیش‌فرض در قسمت تنظیمات برنامه‌ی‌تان غیرفعال کنید.

اضافه‌کردن دامنه‌

معمولا برنامه‌ها دارای دامنه‌ی اختصاصی هستند. در این بخش، به توضیح این قابلیت در لیارا می‌پردازیم که چگونه می‌توانید دامنه‌ای مانند example.com را به برنامه‌ی‌تان متصل کنید.

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

 • گام اول: اضافه کردن دامنه مورد‌نظر به لیارا
 • از طریق منوی دامنه‌ها روی دکمه + افزودن دامنه کلیک کنید.

  سپس در صفحه‌ای که باز می‌شود کافیست نامه دامنه را وارد کنید و انتخاب کنید که آیا میخواهید به سرویس فایل وصل شود یا به برنامه. فرض می‌کنیم میخواهید این دامنه را به برنامه‌ وصل کنید. کافیست روی ایجاد دامنه کلیک کنید تا مرحله‌ی اول اضافه کردن دامنه را به پایان برسانید.

  بعد از اضافه کردن دامنه وارد صفحه‌ای مانند زیر می‌شوید که به شما وضعیت دامنه‌ی‌تان را نشان می‌دهد. همانطور که در بخش انتهایی تصویر پایین می‌بینید هنوز برنامه‌ خاصی را به این دامنه متصل نکرده‌اید. کافیست روی دکمه انتخاب برنامه کلیک کنید تا لیست برنامه‌های شما نمایش داده شود و سپس با انتخاب یکی از آ‌ن‌ها، دامنه شما به برنامه متصل می‌شود.

 • گام دوم: تنظیم‌کردن DNS Server
 • بعد از انجام مراحل گام اول، باید DNS های دامنه خود را نیز تنظیم کنید. در صورتی که به دنبال سرویس DNS خاصی برای مدیریت DNS های دامنه‌ی‌تان هستید ما به شما سرویس رایگان Cloudflare را پیشنهاد می‌کنیم.

  بعد از ثبت‌نام در سرویس Cloudflare باید دامنه‌ی خود را در آن ثبت کنید. این سرویس به شما NameServer هایی را خواهد داد که باید در پنل مدیریت دامنه‌ی‌تان آن‌ها را وارد کنید. (پنلی که از آن دامنه‌ی‌تان را خریداری کرده‌اید.)


 • گام سوم: تنظیم‌کردن DNS Record ها
 • بعد از اضافه کردن NS ها به پنل مدیریتی دامنه‌ی‌تان، باید DNS Record ها را در Cloudflare کانفیگ کنید. در حقیقت به وسیله DNS Record ها می‌توانیم آخرین حلقه باقی‌مانده از اتصال دامنه به برنامه‌ را انجام دهیم. به همین منظور کافیست وارد پنل مدیریت دامنه در Cloudflare شوید و رکورد‌های لازم را اضافه کنید. اول از همه نیاز دارید که یک رکورد TXT با عنوان liara-challenge و مقداری که در پنل مدیریت دامنه‌ها در لیارا به شما داده شده است، اضافه کنید. سپس کافیست که یک رکورد CNAME برای دامنه‌ی‌تان اضافه کنید.

  چنانچه ارائه‌دهنده‌ی خدمات DNS شما از رکورد CNAME برای ریشه‌ی دامنه پشتیبانی نمی‌کند، شما می‌توانید از رکورد ALIAS و یا ANAME استفاده کنید.

 • گام چهارم و پایانی
 • بعد از انجام مراحل بالا، وارد پنل مدیریت دامنه‌های لیارا شوید و روی دکمه بررسی وضعیت کلیک کنید. اگر همه چیز سبز بود یعنی اتصال با موفقیت برقرار شده است.

اضافه کردن زیر‌دامنه

اضافه کردن زیردامنه نیز همانند دامنه است. ابتدا در بخش دامنه‌های لیارا زیردامنه خود را اضافه کنید و به یک برنامه‌ متصل کنید و سپس DNS Record های آن را تنظیم کنید.

اتصال دامنه به سرویس فایل

در صورتی که قصد دارید در سرویس فایل خود علاوه بر دامنه لیارا، از دامنه اختصاصی استفاده کنید می‌توانید طبق مراحل بالا یک دامنه به لیارا اضافه کنید و آن را به سرویس فایل متصل کنید.

از دامنه‌های.irهم پشتیبانی می‌کنید؟

بله. محدودیتی از لحاظ TLD وجود ندارد و می‌توانید از هر پسوند دلخواهی استفاده کنید.

حتی بعد از تغییر DNS ها، وضعیت همچنان «در انتظار تغییر DNS ها...» است.

تغییر DNS های دامنه‌های .irممکن است بین ۴ تا ۷۲ ساعت زمان‌بر باشد. سرعت اعمال این تغییرات وابسته به nic.ir است، بنابراین باید صبور باشید. معمولا دامنه‌های .com خیلی سریع‌تر از .ir به‌روز می‌شوند. در صورتی که بعد از طی این مدت، باز هم مورد رفع نشد، از طریق تیکت به پشتیبانی لیارا اطلاع دهید.

برای مشاهده وضعیت DNS های دامنه‌ی‌تان در سراسر جهان، می‌توانید از وبسایت dnschecker.org استفاده کنید.