rabbitmq

میان‌افزار RabbitMQ

(RabbitMQ one-click app)

RabbitMQ پرکاربردترین واسط پیام (Message Broker) متن‌باز است که بیش از ده‌ها هزار کاربر از آن استفاده می‌کنند. RabbitMQ منابع سخت‌افزاری خیلی کمی را اشغال می‌کند و عملیات استقرار بسیار ساده‌ای دارد. از مزایای این Message Broker می‌توان به پشتیبانی آن از پروتکل‌های AMQP و MQTT و خیلی پروتکل‌های معروف دیگر اشاره کرد. این رابط پیام، امکاناتی نظیر اطمینان از رسیدن پیام‌ها به مقصد، توزیع مجدد پیام‌ها در صورت لزوم، و مدیریت صف‌های پیام را فراهم می‌کند.

🚀 راه‌اندازی

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

پروژه مورد استفاده در ویدیوی فوق در گیت‌هاب لیارا قابل دسترسی می‌باشد.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی آماده RabbitMQ باید در بخش برنامه‌های کنسول لیارا بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کرده و در صفحه‌ی باز شده وارد بخش برنامه‌های آماده شوید. سپس برنامه‌ی RabbitMQ را انتخاب و یک شناسه‌ی یکتا برای برنامه‌ی خود درنظر بگیرید، همچنین پلن مورد نظر خود را انتخاب کنید و در آخر بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

پورت‌های برنامه

 • پورت 15672: پورت رابط کاربری rabbitmq که با آن می‌توانید وارد داشبرد rabbitmq شوید.
 • پورت 5672: پورت اتصال که با این پورت می‌توانید producer و consumer را در شبکه خصوصی به یکدیگر متصل کنید.
دقت داشته باشید در صورتی دو برنامه producer و consumer می‌توانند با یکدیگر از طریق RabbitMQ ارتباط داشته باشند که هر سه برنامه RabbitMQ و Producer و Consumer در یک شبکه خصوصی قرار داشته باشند و برنامه‌های producer و consumer از پورت 5672 در شبکه خصوصی به RabbitMQ متصل شوند.

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "rabbitmq:<your-version>",
  "port": 15672,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks":[
   {
    "name": "data",
    "mountTo": "/var/lib/rabbitmq"
   }
  ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;