رابط خط فرمان (CLI)

رابط خط فرمان و یا همان CLI لیارا، این امکان را به شما می‌دهد که فقط با چند دستور ساده، اپلیکیشن خود را در بستر ابری ما مستقر کنید. اگر با محیط خط فرمان و ترمینال آشنایی ندارید، نگران نباشید. دستوراتی که برای کار با لیارا نیاز خواهید داشت، بسیار مختصر و کوتاه هستند و نیاز به دانش عمیقی ندارند.

نصب و راه‌اندازی

برای نصب، NodeJS و npm باید در کامپیوتر شما نصب شده‌باشند. پیشنهاد ما نسخه‌ی ۸ به بعد NodeJS است.
برای دانلود و نصب NodeJS می‌توانید از لینک مقابل استفاده کنید: وب‌سایت رسمی NodeJS

بعد از نصب NodeJS، با استفاده از دستور زیر، CLI بر روی کامپیوتر شما نصب می‌گردد:

npm install -g @liara/cli

ورود به حساب کاربری

برای این‌که بتوانید از CLI استفاده کنید، لازم است که در ابتدا، با استفاده از اطلاعات حساب کاربری‌تان در لیارا، وارد شوید:

liara login

بعد از وارد کردن دستور بالا، باید ایمیل و رمز عبور کاربری که با آن در لیارا ثبت نام کرده‌اید را وارد کنید.
اگر اطلاعات صحیح باشند، با موفقیت وارد خواهید شد و CLI قابل استفاده خواهد بود.
اگر هنوز ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید از لینک رو به رو اقدام کنید: ثبت نام در لیارا

فایل liara.json

برای این‌که CLI بتواند برنامه‌ی شما را با موفقیت در بستر لیارا مستقر کند، نیاز دارد که اطلاعاتی از برنامه‌ی‌تان داشته‌باشد. شما می‌توانید با ایجاد یک فایل با نام liara.json این اطلاعات را در اختیار CLI قرار بدهید. توجه داشته باشید که این فایل حتما باید در ریشه‌ی برنامه‌ی‌تان ساخته شود. برای مثال، در کنار فایلcomposer.jsonو یاpackage.json.

نمونه‌ای از فایل liara.json:

{
 "platform": "node",
 "app": "my-app",
 "port": 3000
}

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، فیلد app در این فایل، همان شناسه‌ی برنامه‌ای است که می‌خواهید روی آن دیپلوی کنید. در این نمونه، فرض شده‌است که برنامه با NodeJS نوشته شده‌است. به همین دلیل، برای اجرای این برنامه نیاز به پلتفرمnodeوجود دارد. در حال حاظر، پلتفرم‌های زیر قابل استفاده هستند:

 • node
 • laravel
 • react
 • vue
 • angular
 • static
 • wordpress
 • docker

نکته: برای هر پلتفرم، تنظیمات جداگانه‌ای وجود دارد که در بخش مربوط به هر کدام، می‌توانید مشاهده کنید.

مستقر کردن برنامه‌ها

برای مستقر کردن یک برنامه، باید دایرکتوری فعلی‌تان را به پوشه‌ی مورد نظر تغییر داده و بعد دستورliara deployرا وارد کنید.

$ cd projects/my-app
$ liara deploy

بدون تغییر دادن دایرکتوری فعلی هم می‌توانید با پاس دادن پارامتر--pathبرنامه‌ی مورد نظرتان را روی سرورهای لیارا مستقر کنید.

$ liara deploy --path projects/my-app

بعد از این دستور، لیارا سعی می‌کند که نوع برنامه‌ی شما را تشخیص دهد تا بتواند بستر مناسب برای اجرای آن را فراهم کند. مثلا اگر برنامه‌ی شما با Laravel نوشته شده‌است، در ابتدا سعی می‌کند که تشخیص دهد برنامه‌ی شما یک برنامه‌ی لاراولی است و در مرحله‌ی بعد از طریق راه‌اندازی بستر مناسب برای اجرای لاراول مانند نصب کردن PHP و Apache برنامه‌ی شما را اجرا می‌کند.

عملیات استقرار بدون فایل liara.json:

ایجاد فایل liara.json الزامی نیست. شما می‌تونید از طریق پرامترهایی مثل--appو یا--portبرنامه و پورت مدنظرتان را مشخص کنید. در این صورت دیگر cli سوالی در این باره از شما نمی‌پرسد.

$ liara deploy --app my-app --port 5000

نمایش لاگ‌های برنامه بلافاصله بعد از اتمام استقرار

بعد از اجرای دستورliara deploy، اگر عملیات با موفقیت به اتمام برسد، لیارا لاگ‌های برنامه‌ی‌تان را بلافاصله بعد از اتمام استقرار نمایش می‌دهد. با مشاهده‌ی لاگ‌ها می‌توانید مطمئن شوید که برنامه‌ی‌تان به درستی مستقر شده. اگر نیازی به این قابلیت نمی‌بینید و یا این که دستور liara deploy را در محیط CI / CD اجرا می‌کنید، می‌توانید با پارامتر--detachاین قابلیت را غیر فعال کنید.

$ liara deploy --app my-blog --port 80 --detach