ارائه دهنده خدمات ابری PaaS و DBaaS

nodejs

برنامه‌های NodeJS

(NodeJS Apps)

استقرار اولین برنامه

فهرست عناوین:

نصب Liara CLI

اگر Liara CLI را نصب ندارید می‌توانید با اجرای دستور زیر آن‌ را به‌راحتی نصب کنید: توضیحات بیشتر

$ npm install -g @liara/cli

ورود به حساب کاربری

برای ورود به حساب کاربری خود به وسیله Liara CLI کافیست دستور زیر را وارد کنید و ایمیل و رمزعبوری که با آن حساب کاربری خود را ایجاد کرده‌اید را وارد نمایید:

$ liara login

اولین استقرار

گام اول) کافیست به بخش ایجاد برنامه‌ها در لیارا بروید و با انتخاب پلتفرم NODEJS و نوشتن شناسه برنامه‌ی موردنظرتان و در نهایت انتخاب پلن، برنامه خود را ایجاد کنید. برای نمونه، ما در این آموزش برای برنامه آزمایشی‌مان، شناسه nodejs-starter را انتخاب کردیم.

گام دوم) داخل فایلpackage.jsonیک فیلد با نامscriptsوجود دارد. شما باید حتما یک اسکریپت در این بخش با نامstartتعریف کنید.

{
 "name": "app",
 "version": "0.1.0",
 "description": "My application",

 "scripts": {
  "start": "node server.js"
 },

 "dependencies": {
  "express": "4"
 }
}

بعد از این‌که برنامه‌ی شما آپلود شد، لیارا برای شما دستورnpm startرا اجرا می‌کند. شما باید داخل این اسکریپت، دستوری بنویسید که باعث اجرا شدن برنامه‌ی‌تان شود. مثلا اگر یک فایلserver.jsدر برنامه‌ی‌تان وجود دارد که باید توسط node اجرا شود، بایدnode server.jsرا داخل فیلدstartقرار دهید. (مانند نمونه‌ی بالا)

گام سوم) کافیست وارد ریشه برنامه‌ی‌تان شده و به وسیله دستور زیر اولین استقرار خود را اجرا کنید. بعد از وارد کردن این دستور، از شما شناسه برنامه‌ موردنظرتان پرسیده می‌شود و بعد از انتخاب شناسه، پورتی که برنامه‌ی شما روی آنlistenمی‌کند و اصطلاحا گوش می‌دهد پرسیده خواهد شد. برای مثال، چنانچه در لوکال و روی کامپیوتر خودتان برنامه روی پورت8000اجرا می‌شود، باید8000را به عنوان پاسخ وارد کنید.

$ liara deploy

Liara CLI به صورت خودکار، تشخیص خواهد داد که برنامه‌ی شما را باید به عنوان یک برنامه‌ی NodeJS اجرا کند و عملیات استقرار را آغاز خواهد کرد. اما اگر مشکلی در تشخیص وجود داشت، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

$ liara deploy --platform=node
برنامه‌ی شما حتما باید دارای فایلpackage.json باشد تا بتواند در لیارا مستقر شود.
لیارا به صورت خودکار پکیج‌هایی که در فایلpackage.jsonلیست شده‌اند را برای شما نصب می‌کند. پس نیازی ندارید که به دنبال اجرای دستورnpm installباشید. از آن‌جایی که اجرای این دستور زمان‌بر است، برای سرعت بیشتر، این دستور را روی سرورهای قدرتمندمان اجرا می‌کنیم تا زمان زیادی را منتظر نمانید.

گام چهارم و پایانی) بعد از اجرای دستورات گام‌های قبلی، لیارا به برنامه شما یک زیردامنه رایگان اختصاص می‌دهد که به وسیله آن می‌توانید مطمئن شوید که برنامه‌ی‌تان به صورت صحیح به بستر لیارا منتقل شده است یا خیر. این آدرس بر اساس شناسه برنامه‌ی شما است، برای نمونه:

https://nodejs-starter.liara.run

متوجه شدم، برو گام بعدی!