شبکه‌ی خصوصی

(Private Network)

شبکه‌ی خصوصی در لیارا این امکان را فراهم آورده تا برنامه‌های شما با سرعت و امنیت بیشتری بدون وجود محدودیت در پروتکل‌ها با هم ارتباط برقرار کنند. همچنین قابل ذکر است که هر حساب کاربری، شبکه‌ی خصوصی مختص به خود را دارد.

نحوه‌ی اتصال دو برنامه به یکدیگر در شبکه‌ی خصوصی

فرض کنید برای ارائه‌ی پیشنهاد‌های بهتر به مشتریان فروشگاه اینترنتی خود تصمیم گرفته‌اید مشخصات کاربران را به‌منظور تحلیل در اختیار برنامه‌ای دیگر قرار دهید. بنابراین این نیاز به‌وجود خواهد آمد که فروشگاه شما اطلاعات کاربران را به‌صورت ایمن و با سرعت بالا در اختیار برنامه‌ای دیگر قرار دهد و به همین شکل نتیجه‌ی تحلیل‌ها را دریافت کند.

فروشگاه فرضی ما با Node.js و برنامه‌‌ای که اطلاعات کاربران را تحلیل می‌کند با Python توسعه داده شده است و به‌ترتیب شناسه‌‌های برنامه‌های ما، market و market-ai هستند. حال براساس سناریو فعلی نیاز داریم که مشخصات کاربران را از فروشگاه به برنامه market-ai ارسال کنیم و این کار به شکل زیر انجام خواهد شد:

const axios = require('axios')

axios
 .post('http://market-ai:2597/analyze', {
  age: '26',
  weight: '110',
  height: '190'
 })
 .then(res => {
  console.log(`statusCode: ${res.status}`)
  console.log(res)
 })
 .catch(error => {
  console.error(error)
 })
توجه داشته باشید که برای دسترسی به برنامه‌ای دیگر در شبکه‌ی خصوصی تنها کافی است که شناسه‌‌ی برنامه به‌عنوان host وارد شود و همچنین فراموش نکنید که مقادیر port و endpoint را مشخص کنید.

نحوه‌ی اتصال برنامه به دیتابیس در شبکه‌ی خصوصی

فرض کنید سرعت و امنیت از شاخصه‌های کلیدی برنامه‌‌های شما هستند و به همین منظور می‌خواهید فقط برنامه‌‌های شما به دیتابیس‌هایتان دسترسی داشته باشند. بنابراین در قدم اول باید دسترسی از طریق شبکه‌ی عمومی را در زمان راه‌اندازی دیتابیس غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن دسترسی از طریق شبکه‌ی عمومی در زمان راه‌اندازی دیتابیس
البته درصورتی که دیتابیس شما از طریق شبکه‌ی عمومی در دسترس باشد، باز هم این امکان وجود دارد که برنامه‌های شما از طریق شبکه‌ی خصوصی به دیتابیس متصل شوند.

درنهایت پس از راه‌اندازی دیتابیس می‌توانید وارد بخش نحوه‌ی اتصال دیتابیس شده و از آن اطلاعات برای اتصال به دیتابیس خود استفاده کنید.

غیرفعال کردن دسترسی از طریق شبکه‌ی عمومی در زمان راه‌اندازی دیتابیس
;