ghost

وبلاگ نویسی با Ghost

(Ghost one-click app)

Ghost پلتفرم Ghost یک CMS مشابه وردپرس است که با NodeJS نوشته شده است و به شما امکانات خوبی برای مدیریت وبلاگ و وبسایت‌های مختلف می‌دهد. ghost به شما کمک می‌کند تا یک کسب و کار را حول محتوایی که ایجاد می‌کنید بسازید. این اپلیکیشن با ابزار‌های مدرنی که برای ساخت وب‌سایت، منتشر کردن محتوا، ارسال خبرنامه و ارائه اشتراک‌‌های مرتبط با عضویت همراه است، ارائه شده است.

🚀 راه‌اندازی

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی آماده Ghost باید در بخش برنامه‌های کنسول لیارا بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کرده و در صفحه‌ی باز شده وارد بخش برنامه‌های آماده شوید. سپس برنامه‌ی Ghost را انتخاب و یک شناسه‌ی یکتا برای برنامه‌ی خود درنظر بگیرید، همچنین پلن مورد نظر خود را انتخاب کنید و در آخر بر روی دکمه‌ی ایجاد برنامه کلیک کنید.

برای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به این برنامه کافیست به مستندات دامنه‌ها مراجعه کرده و طبق مستندات، دامنه‌ اختصاصی مورد نظرتان را به برنامه متصل کنید.

🎯 توضیحات و نکات تکمیلی

راه‌اندازی SMTP برای Ghost

برای ارسال ایمیل از طریق SMTP، نیاز هست وارد تنظیمات برنامه‌تون شده و متغیر‌‌های محیطی زیر را ثبت کنید و در نهایت بر روی دکمه‌ی ثبت تغییرات کلیک کنید.

mail__transport=SMTP
mail__from=from@example.com
mail__options__service=Liara
mail__options__host=smtp.c1.liara.email
mail__options__port=587
mail__options__auth__user=*********
mail__options__auth__pass=*********
قابل ذکر است که مقدار from@example.com در قطعه کد زیر باید یکی از نشانی‌های اضافه شده در سرویس ایمیل باشد.

تغییر نسخه‌ی برنامه مستقر شده

برخی مواقع لازم شده که نسخه برنامه‌ی آماده‌ای که مستقر کردیم رو تغییر بدیم. برای مثال، نسخه جدیدی از آن برنامه منتشر شده و ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم. نکته‌ای که باید قبل تغییر نسخه برنامه‌مان در نظر داشته باشیم، این است که آن نسخه با لیارا سازگاری داشته باشد و در صورتی که لازم باشد از دیسک‌ها برای مواردی همچون تغییرات در برنامه یا نگهداری اطلاعات‌مان استفاده بکنیم. یا حتی لازم باشد یک سری متغیر‌هایی در برنامه‌مان تنظیم کنیم. در اینجا شما می‌تونید یک نمونه ساده از تغییر نسخه را مشاهده کنید. برای شروع لازم هست ابتدا در سیستم لوکال فایلی تحت عنوان liara.jsonایجاد کنید و مقادیر زیر رو در اون قرار بدید:

{
  "image": "ghost:<your-version>",
  "port": 2368,
  "app": "<your-app-name>",
  "disks": [
   {
    "name": "content",
    "mountTo": "/var/lib/ghost/content"
   }
 ]
}

در اینجا مقدار app، برابر هست با نام برنامه‌ای که در لیارا ایجاد کردید و مقدار image، برابر هست نام image برنامه‌تان. در قسمت port، پورتی که برنامه‌تان بر روی آن اجرا می‌شود و در قسمت disks، قرار داده شده است نام دیسک‌هایی که به صورت پیش‌فرض برای برنامه‌تان نیاز هست. در نهایت با liara-cli و سپس دستور زیر برنامه‌تان مستقر کنید:

liara deploy
;