docker

پلتفرم Docker

(Docker Platform)

فهرست عناوین:

ویدیوی آموزشی استقرار با مرورگر

در صورتی که تمایلی به خواندن آموزش متنی ندارید می‌توانید ویدیوی آموزشی زیر ‌را مشاهده کنید.

پروژه و کدهای مورد استفاده در ویدیوی فوق در اینجا قابل مشاهده و دسترسی هستند.

چهار گام استقرار برنامه با مرورگر

گام اول) کافیست به بخش ایجاد برنامه‌ها در لیارا بروید و با انتخاب پلتفرم DOCKER و نوشتن شناسه برنامه‌ی موردنظرتان و در نهایت انتخاب پلن، برنامه خود را ایجاد کنید. برای نمونه، ما در این آموزش برای برنامه آزمایشی‌مان، شناسه docker-starter را انتخاب کردیم.

گام دوم) در این گام، بایستی پوشه پروژه خود را حتماً درون یک فایل با فرمت zipقرار دهید؛ سپس فایل zip را کشیده و در مرورگر رها کنید؛ یا می‌توانید بر روی گزینه انتخاب فایل کلیک کرده و فایل zip مد نظر خود را انتخاب کنید.

گام سوم) پس از اینکه فایل zip پروژه‌تان به صورت کامل در لیارا آپلود شد، به صفحه جدیدی هدایت می‌شوید؛ در این صفحه در ابتدا، باید پورتی را وارد کنید که برنامه‌تان در آن به درخواست کاربران listen می‌کند یا اصطلاحاً گوش می‌دهد. این پورت معمولا برابر با همان پورت EXPOSE است. بعد از انتخاب پورت، کافیست تا بخش‌های زیر را نیز بر اساس نیازهای برنامه خود، تنظیم کنید:

  • تنظیمات دیسک‌ها: اگر که در برنامه خود، دیسک تعریف کردید؛ می‌توانید در این بخش، آن را به برنامه خود متصل کنید. در نظر داشته باشید که دیسک‌ها، همانند volumeها در داکر عمل می‌کنند که باید آن را به برنامه خود mount کنید.
  • تنظیمات build: در این بخش می‌توانید موقعیت build برنامه خود را مشخص کنید.

گام چهارم و پایانی) در نهایت، کافیست که بر روی گزینه شروع عملیات استقرار کلیک کنید تا استقرار برنامه‌تان آغاز شود.

برنامه‌ی شما در سرورهای لیارا build شده و image نهایی در registry خصوصی شما در لیارا ذخیره خواهد شد.
توجه داشته باشید که تنها پورت یک وب‌سرور با پروتکل HTTP را می‌توانید Expose کنید. برای مثال پورت یک دیتابیس قابل دسترسی از بیرون از شبکه‌ی لیارا نیست و تنها بین برنامه‌های اکانت شما در شبکه‌ی خصوصی قابل دسترسی خواهد بود.

بعد از انجام گام‌های قبلی، لیارا به برنامه شما یک زیردامنه رایگان اختصاص می‌دهد که به وسیله آن می‌توانید مطمئن شوید که برنامه‌ی‌تان به صورت صحیح به بستر لیارا منتقل شده است یا خیر. این آدرس بر اساس شناسه برنامه‌ی شما است، برای نمونه:

https://docker-starter.liara.run

متوجه شدم، برو گام بعدی!
;