مدیریت دیسک‌ها

(Disks)

فهرست عناوین:

ساخت دیسک

برای این که بتوانید یک پوشه در برنامه‌ی‌تان را به یک دیسک در لیارا متصل کنید، ابتدا لازم است که دیسک را با اندازه‌ی دلخواه‌تان از صفحه‌ی «دیسک‌ها» بسازید. اگر برای اولین‌بار وارد صفحه‌ی دیسک‌ها شوید، با چنین صفحه‌ای رو به رو می‌شوید:

صفحه‌ی خالی دیسک‌ها

با کلیک روی دکمه‌ی «ساخت دیسک» می‌توانید اولین دیسک‌تان را بسازید.

صفحه‌ی ساخت دیسک

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، نام دیسک را در تصویر برابر باmy-diskقرار داده‌ایم و اندازه‌ی آن را 1.5 گیگابایت وارد کرده‌ایم. با کلیک روی دکمه‌ی «ساخت دیسک»، دیسک ساخته می‌شود و در صفحه‌ی دیسک‌ها قابل مشاهده است.

صفحه‌ی دیسک‌ها
توجه کنید که این دیسک در وضعیت «آماده به کار» قرار دارد و باید مسیر آن را از طریق فایل liara.json تعریف کنید تا به وضعیت «در حال استفاده» تغییر کند. در ادامه نحوه‌ی استفاده از دیسک توضیح داده می‌شود.

به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر دوباره به صفحه‌ی ساخت دیسک برگردیم، می‌توانیم دیسک‌های بیشتری را بسازیم. اما از آنجایی که قبلا دیسکی را ساخته‌ایم، الان فضای کمتری را برای ساخت دیسک خواهیم داشت که در تصویر زیر مشخص است. این فضا کاملا وابسته به پلن انتخابی شما برای برنامه‌تان است.

صفحه‌ی ساخت دیسک
در صورتی که قصد دارید 500 MB فضا یعنی کمتر از 1 GB رزرو کنید کافیست که اندازه دیسک را 0.5 وارد نمایید. به صورت کلی تا یک رقم اعشار می‌توانید برای اندازه دیسک‌ها استفاده کنید. مثلا 0.2 GB

تعریف مسیر دیسک

تعریف‌کردن مسیر دیسک به کمک فایل liara.json صورت می‌گیرد.

{
 "disks": [
  {
   "name": "disk1",
   "mountTo": "uploads"
  }
 ]
}

فیلد nameدر واقع همان نام دیسکی است که ساخته‌اید. فیلدmountToهم مسیر پوشه‌ای است که قصد دارید دیسک در آنجا قرار بگیرد و اصطلاحا mount شود. همان‌طور که در این نمونه مشاهده می‌کنید، این مسیر به صورت نسبی وارد شده است. در صورت تمایل، به صورت مطلق و از ریشه‌ی برنامه هم می‌توانید آدرس‌دهی کنید. البته آدرس‌دهی مطلق را توصیه نمی‌کنیم.

به عنوان مثالی دیگر، فرض کنید برای یک برنامه‌ی لاراولی قصد دارید که یک دیسک برای پوشه‌ی storage بسازید. در این صورت، از بخش دیسک‌ها یک دیسک با نام دلخواه مانندmydiskبسازید و بعد تنظیمات زیر را داخل فایلliara.jsonقرار داده و دیپلوی کنید:

{
 "disks": [
  {
   "name": "mydisk",
   "mountTo": "storage"
  }
 ]
}

تعریف چندین دیسک

در حالتی که چندین دیسک دارید، می‌توانید آن‌ها را مانند نمونه‌ی زیر تعریف کنید:

{
 "disks": [
  {
   "name": "disk1",
   "mountTo": "public/files"
  },
  {
   "name": "disk2",
   "mountTo": "storage/images"
  }
 ]
}

حذف‌ دیسک‌ها

با حذف دیسک‌ها در لیارا داده‌های مربوط به آن دیسک کاملا حذف شده و غیرقابل بازگشت هستند. قبل از حذف دیسک اطمینان حاصل کنید که دیسک درستی را حذف می‌کنید. همچنین اگر دیسکی در حال استفاده باشد امکان حذف آن نیست و باید حتما دیسک را از برنامه جدا کنید تا امکان حذف آن وجود داشته باشد. برای جدا کردن دیسک از برنامه کافیست در فایل liara.json دیسک مربوطه را حذف نمایید.

{
 "disks": [
 ]
}
برای حذف کافیست از طریق پنل دیسک‌ها گزینه حذف دیسک را انتخاب کنیم:

صفحه‌ی حذف دیسک
;